Puiduliigid

Soovid veidi rohkem teada saada ehete valmistamiseks kasutatavatest kodumaisetest ja eksootilistest puiduliikidest? 
Allpool väike ülevaade puiduliikidest, mida on Su Puu toodete juures enim kasutatud.

SEBRAPUU
Sebrapuu (ka zebrano) on saanud oma nimetuse talle iseloomuliku triibulise mustri järgi, mis meenutab sebra mustrit. Puiduliik on väga eksootiline ning kasvab peamiselt Kesk-Aafrikas. Oma dekoratiivse mustri tõttu on see puit hinnatud parketi, seinapaneelide ja sisekujunduse vallas, samuti nugade ning relvade käepidemete valmistamise juures. Huvitava faktina võib välja tuua, et sebrapuud on varasemalt kasutatud ka Cadillaci ja Mercedes-Benzi autode sisekujunduses.


PADOUK
Padouk (ka padauk) ehk Aafrika tiibviljak on eksootiline lehtpuu, mis kasvab peamiselt Nigeerias, Kongos ja Angolas, kasvades kuni 37 meetri kõrguseks. Oma heade akustiliste omaduste tõttu kasutatakse padouki erinevate muusikariistade valmistamiseks (trummid, akustilised kitarrid) kuid samuti mööbli ning erinevate nikerduste tarbeks. Tema eriliselt punakas värvus muutub aja jooksul päevavalguse mõjul tumedamaks ning pruunikamaks. Seetõttu soovitame padoukist valmistatud ehteid nende mitte kandmise ajal hoida karbis päevavalguse eest kaitstuna.
Huvitava faktina võib välja tuua, et padouki puu lehed on söödavad, sisaldades palju C-vitamiini.


VENGEPUU
Vengepuu on Aafrika päritolu põnev lehtpuit, mida kasutatakse lisaks ehete valmistamisele ka palju pillide valmistamisel. Vengepuu on väga tugev, välimuselt efektse tumeda puidusüüga, millel heledamad triibud. Viimistlemata kujul on vengepuu tumepruun kuid peale lihvimist ja  õlivahaga katmist muutub puit peaaegu mustaks, säilitades siiski kontrastsena mõjuvad heledad triibud.
Puidusüü on poorne, mis on nähtav ka peale puidu viimistlemist.


MAHAGON
Vanasti mõeldi kvaliteetse ja ehtsa mahagoni all eelkõige Hondurase mahagoni. Kuigi Kagu-Aasias ja Indias on Hondurase mahagoni kasvandused, on mahagoni nime all müüdav puit tänapäeval üha sagedamini pärit Lääne-Aafrikast. 
Mahagon on hinnatud oma luksusliku värvuse poolest, mis varieerub helepunakaspruunist kuni sügavpunakaspruunini. Kauni tumepunaka tooni tõttu on mahagoni kasutatud eelkõige tisleritöödes ja laevaehituses. 
Puidusüü on poorne, mis on nähtav ka peale puidu viimistlemist.


TAMM
Tamm, eestlastele väga tuttav klassikaline pruunika tooniga sisustuspuit, on kõva ja vastupidav. Lülipuidu ilmastikukindlus on suurepärane, mistõttu kasutatakse tamme ka välistingimustes. Kvaliteetne lülipuit peab vastu isegi olukorras, kus see puutub otseselt kokku maapinna ja veega. Selle kinnituseks on ülimalt hinnaline ja haruldane must tamm, mis on just vees või mudas sadu aastaid seismisega võtnud tumepruuni või isegi musta värvuse.
Tamm kasvab laialdaselt nii Euroopas kui Põhja-Ameerikas. Üle maailma on tuvastatud ligi 600 erinevat tamme liiki.


ROOSIPUU
Roosipuu puitu nimetatakse tihti ka Palisandriks. Sellesse perekonda kuuluvad ka näiteks brasiilia roosipuu (Dalbergia nigra), madagaskari roosipuu (Dalbergia maritima), cocobolo roosipuu (Dalbergia retusa) ja veel umbes kümmekond liiki.
Roosipuud on väga väärtuslikud ja eksootilised puiduliigid, mis kasvavad kuni 20 m kõrguseks ning 0,5 – 0,8 m jämeduseks.
Oma tugevuse ja kauni mustri tõttu kasutatakse roosipuud palju muusikainstrumentide valmistamisel, eriti akustiliste kitarride juures.


SAAREPUU
Kuigi saar vilja ei kanna, kuulub see õlipuuliste sugukonda. Läbikasvanud saarepuit on väga sarnane oliivipuidule, lülipuit on muutunud tumepruuniks. Saarepuidule on iseloomulik kaunis puusüümuster ja vöödiline välimus. Isegi kui puidu pind on absoluutselt sile, võib saare jämedakoelise struktuuri tõttu jääda mulje, et pind on ebaühtlane.
Üsna kergesti kuivatatav saarepuit on raske ja kõva, isegi kõvem kui tamm. 
Nii Euroopas kui Ameerikas kasvavat saart kasutatakse tisleritöödeks ning mööbli, parketi jms valmistamiseks.


AMEERIKA PÄHKLIPUU
Kuigi pähklipuu kasvab looduslikult ka Euroopas, pärineb suurem osa Eestis kasutatavast puidust Põhja-Ameerikast. Ameerika pähklipuud on alati peetud väärtuslikuks puiduks ja kasutatud kvaliteetsete toodete valmistamiseks. Pähklipuu lülipuidu hallikaspruun toon ei jäta külmaks ka kõige nõudlikumat tarbijat.
Musta pähklipuu puit on keskmise tihedusega ja üsna hea kulumiskindlusega. Puit on kergesti töödeldav, seda on ka lihtne viimistleda. 


KASK
Kask on Soome rahvuspuu, ta on tugev ning äratuntavalt heledatooniline. Aja jooksul kase peaaegu valge värv muutub küll veidi tumedamaks, kuid selle kaunis hele toon ja peen struktuur püsivad.
Kasepuit on kõva kuid kergesti töödeldav käsitsi ja masinatega, puitu on kerge poleerida ja liimida. 




PÖÖK
Pööke on tuvastatud 10 liiki ning ta kasvab põhjapoolkeral lähistroopikas ja parasvöötmes. Pöögi puit on uuena kreemikasvalge või heleroosakas ning kauni peene struktuuriga. Ajaga ja valguse mõjul muutub pöök märgatavalt tumedamaks, saavutades peaaaegu kuldse tooni. Pöök on väga tugev ja raske kuid samas hästi töödeldav.
Huvitava faktina on pöök ka suurepärane põletusmaterjal. Ta põleb pikalt ereda aga rahuliku leegiga. Pöögi aeglast põlemist kasutatakse ära mitmesuguste toitude suitsutamiseks.


TIIKPUU
Tiikpuu ehk tekapuu teeb eriliseks tema harukordne vastupanuvõime putukatele, lagunemisele ja mädanemisele, lisaks suurepärane stabiilsus, head tugevusomadused ja lihtne töödeldavus. Kõik need omadused teevad temast tänapäeval ühe nõutuima välitingimustes kasutatava puidu maailmas. Tiikpuu üks suurimaid kasutusvaldkondi on laevatööstuses, enamus laevatekke ja muid laeva puitosasid on valmistatud tiikpuust.
Algselt pärineb tiikpuu Indiast, Taist ja Indoneesiast kuid nüüdseks on Aasias, Aafrikas ja Lõuna-Ameerikas hulgaliselt tiikpuuistandusi, kust tuleb ka enamus turul olevast tiikpuu puidust.
Värskel tiikpuu puidul on naha lõhn ning ta tundub katsumisel rasvane.


MUST EEBENIPUU
Tänapäeval loetakse eebenipuiduks Diospyrose perekonna (eesti keeles on ka kasutusele võetud sõna diaspüürid) liikidelt saadud puitu. Nende liikide värvused on erinevad – must, tumepruunid, hallikad, rohekad, punakad, ka triibulised. 
Juba ajalooliselt populaarsus ja suur nõudlus eebenipuidu järele on toonud kaasa tugeva üleraie, mille tagajärjel on enamus eebenipuitu andvad puuliigid kantud kaitstavate liikide hulka. Eebenipuu on tänapäeval üks hinnalisemaid puuliike maailmas.
Eebenipuu on väga tugev ja raske, huvitava faktina üks väheseid puuliike, mis ei püsi vee peal. Eebenipuu vajab töötlemiseks äärmiselt teravaid tööriistu, samas allub väga hästi lihvimisele ja poleerimisele, mistõttu on võimalik puitu töödelda peaaegu kõrgläikeni.